Koncerty

Preßburger Klezmer Band je jedinečné hudobné teleso, ktoré si od svojho vzniku v roku 1995 získalo množstvo fanúšikov. Je prvou slovenskou kapelou, ktorá sa inšpirovala emotívnou tanečnou hudbou strednej a východnej Európy známou ako klezmer.

Repertoár kapely ponúka strhujúcu interpretáciu jedinečných a známych piesní – zvyčajne spievaných v jidiš, ale aj v slovenskom, anglickom a balkánskom jazyku.

Kapela naservíruje energický hudobný kokteil: očarujúci mix židovskej, balkánskej a orientálnej hudby doplnený o slovenské a cigánske ľudové prvky – to všetko v kombinácii s jedinečnou esenciou súčasných štýlov vrátane jazzu, rocku, reggae a latino. Preßburger Klezmer Band je etablovanou súčasťou európskej svetovej hudobnej scény.


Ivan Ožvát sa narodil v Trnave, detstvo prežil v Banskej Bystrici. Po maturite vyštudoval operný a koncertný spev na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.

Niekoľko rokov pôsobil ako sólista Novej scény, kde účinkoval v operetách Veselá vdovaKrásna HelenaČardášová princeznáCigánsky barónNetopierNoc v Benátkach a v muzikáloch My Fair LadyGrand hotelKiss Me, Kate a v ďalších. Popri pôsobení na javisku sa intenzívne venuje aj koncertnej činnosti.

Účinkoval takmer vo všetkých európskych krajinách i v zámorí na rôznych operných a operetných medzinárodných festivaloch a turné (Japonsko, Monako, Kuba či Írsko). Nahral sólové CD nazvané  Vám, jedine len vám…,  a Od Dunaja hlbokého až po Kriváň vysoký.

Fotografie


Mojše Band je autentická kapela reprezentujúca židovskú hudobnú tradíciu zo Slovenska. Dnes už má jasné postavenie na európskej scéne vďaka inovatívnemu pohľadu na židovské dedičstvo najmä z regiónov bývalého Uhorska. Mojše Band účinkoval doposiaľ na mnohých prestížnych scénach ako Jewish Culture Festiwal Krakow ale i Mazal tov Košice, KlezMORE – Wien, Tachana HaRishona – Jeruzalem, Šamajim – Třebíč, Simcha – Wroclaw, Pohoda, Sziget, Czech Music Crossroads a mnohé iné. Kapela absolvovala koncertné turné v Nemecku, Holandsku, niekoľkokrát v Poľsku a Izraeli.
Medzi významné spolupráce patrí spolupráca s Abraham Geiger Collegue v Berlíne, či komunitou Beit – Krakow. Mojše Band je finalistom Celosvetovej súťaže židovskej hudby v Amsterdame v roku 2017 a držiteľom prestížnej Youtube Award tejto súťaže na roky 2018 – 2019.

Fotografie


Karin Sarkisjan, pôvodom z Jerevanu (Arménsko), absolvovala Vysokú školu múzických umení v Jerevane v odbore kompozícia. Žánrovo pôsobí prevažne v oblasti world music, okrem toho rada aranžuje a interpretuje ľudové piesne pre rôzne nástrojové obsadenia, je vyhľadávanou umelkyňou pre iné hudobné zoskupenia, a tak spolupracuje s umelcami a kapelami ako Balkansambel, Pressburger Klezmer Band či Shum Davar.

Ľubomír Šamo je slovenský hudobný skladateľ a džezový huslista. Je tiež lídrom zoskupenia Ľubo Šamo projekt, ktorý na našu scénu prináša fúziu jazzu so súčasnými trendmi populárnej hudby, rocku alebo world music. Hudobnú spoluprácu postupne nadviazal napr. s Jurajom Griglákom, s AMC Triom, s členmi Viena Art Orchestra alebo i s americkým spevákom a saxofonistom Monty Watersom, s ktorým v Košiciach nahral aj živé CD, to však vyšlo len v Nemecku.

Karin Sarkisjan sa venuje aj scénickej hudbe (spolupráca napr. so Slovenským národným divadlom, s Martinským komorným divadlom). Predstavila sa tiež ako jedna z hviezd veľkých klezmerových festivalov vo Ľvove a Petrohrade, kde jej interpretáciu jidiš piesní ocenili aj legendy ako Lorin Sklamberg či Michael Alpert.

FotogalériaReportáž – televízia Poprad