1. prednáška – Mgr. Matej Beránek PhD. – Tranzitné tábory počas prvej vlny deportácií
Mgr. Matej Beránek PhD., zo vzdelávacieho oddelenia Múzea holokaustu v Seredi, vo svojej prednáške priblížil poslucháčom, čo sa odohrávalo v tranzitných táboroch počas prvej vlny deportácií. V meste Poprad sa tranzitný tábor nachádzal na ulici Kukučínova, na mieste dnešného gymnázia. Prednášajúci poukázal na klamstvá propagandy Slovenského štátu, ktoré tvrdili že občania idú za prácou na východ krajiny. Boli odvezení do koncentračných táborov, z ktorých sa väčšina z nich už domov nevrátila.
2. prednáška Kevin E. Simpson – Soccer under the Swastika
Prednáška Kevina E. Simpsona, profesora psychológie z John Brown University v Siloam Springs v štáte Arkansas v USA, predstavila málo známu tému futbalu pod hákovým krížom. Dr. Simpson svojim výskumom dokázal, že v koncentračných a pracovných táboroch sa hral futbal, dokonca futbalová liga o trofej. Futbalisti mali v táboroch určité privilégia, no nikdy nemali nič isté…
3. prednáška Mats Tangestuen – Holokaust v tvorbe nórskeho umelca Victora Linda
Mats Tangestuen , akademický riaditeľ Jødisk Museum i Oslo, predstavil vo svojej prednáške dejiny Holokaustu v Nórsku a postavu nórskeho umelca Victora Linda. Na prednáške boli predstavené najvýznamnejšie umelecké diela od Linda ako je dielo Nočný jazdec a rovnako tak jeho najznámejšie performance. Viac o osobe Victora Linda sa dočítate na tejto stránke.
4. prednáška PhDr. Martin Korčok, PhD. – Ženy z prvého transportu
PhDr. Martin Korčok, PhD., vedúci Múzea holokaustu v Seredi, predstavil osudy žien z prvého transportu. Prostredníctvom dokumentárnych video ukážok rozhovorov s preživšími ženami poukázal na hrôzy, ktoré sa diali počas transportov a v samotných koncentračných táboroch. V prvom transporte bolo deportovaných 999 slobodných židovských žien a dievčat zo Slovenska pravdepodobne spolu s lekárom Izákom Kaufmannom. Transport vypravili 25. marca 1942 zo železničnej stanice v Poprade a smeroval do nacistického koncentračného tábora Auschwitz na území okupovaného Poľska. Týmto transportom bola zahájená prvá vlna deportácií židovského obyvateľstva z územia Slovenska.
5. prednáška – Mats Tangestuen – Holokaust v Nórsku a slovenské paralely
Mats Tangestuen , akademický riaditeľ Jødisk Museum i Oslo, predstavil hlbšie tému Holokaustu v Nórsku, začiatky a spôsob označovania a zatýkania židovských občanov. V Nórsku žilo o poznanie menej židovských občanov, ako na Slovensku. Prednášajúci predstavil osudy niekoľkých z nich.
Fotografie z interaktívnej prednášky, pre stredné školy, ktorá sa uskutočnila 6. februára.
Lichtenfeld

Imrich “Imi” Lichtenfeld (* 26. máj 1910, Budapest, Rakúsko-Uhorsko – † 9. január 1998, Netanya, Izrael) bol pôvodom maďarský žid, žil v Bratislave. Neskôr bol známy ako izraelský cvičiteľ a zakladateľ bojového umenia a systému sebaobrany Krav Maga. Lichtenfeld bol už od mladosti úspešný boxer, zápasník, a gymnasta. Súťažil na národných aj medzinárodných podujatiach a bol šampiónom a členom Slovenského národného zápasníckeho tímu. V roku 1928 zvíťazil na slovenskom šampionáte v zápasení, v kategórií mládeže, a v roku 1929 v kategórií dospelých na šampionáte v ľahkej a strednej váhe. V ten istý rok taktiež získal víťazstvo na národnom šampionáte v boxe a medzinárodnom šampionáte v gymnastike. V prvej polovici 40tych rokov ohrozovali Židov žijúcich v Bratislave antisemitské povstania. Spolu s ďalšími židovskými boxermi a zápasníkmi pomáhal Lichtenfeld v obrane ich židovskej komunity proti rasistickým skupinám. Hneď ako si uvedomil, že šport má málo spoločného so skutočným bojom, začal s vývojom systému techník pre praktickú sebaobranu v život-ohrozujúcich situáciách. Lichtenfeld v Krav Maga zostavil súbor techník z viacerých bojových umení (Karate, Judo, Box…) a zjednodušil ich tak aby sa dali použiť v akejkoľvek situácii a boli postačujúce na rýchlu a účinnú sebaobranu a elimináciu protivníka. V roku 1944 začal s tréningom elitných jednotiek Hagany a Palmach (predchodcami Izraelských obranných síl) v oblastiach, na ktoré bol skutočným expertom: tréning fyzickej kondície, plávanie, zápas, používanie noža a obrana proti útokom nožom. O štyri roky neskôr v roku 1948, kedy vznikol štát Izrael a boli zároveň sformované Izraelské obranné sily, stal sa Lichtenfeld hlavným inštruktorom na zvyšovanie fyzickej kondície a bojovej prípravy týchto jednotiek. V IOS pôsobil približne 20 rokov; počas tej doby vyvinul a zdokonalil svoju unikátnu metódu sebaobrany a boja zblízka – Krav Maga. Potom, čo ukončil svoju aktívnu službu, začal upravovať a modifikovať systém Krav Maga na civilné použitie tak, aby bez ohľadu na fyzickú pripravenosť obrancu bolo možné predísť akokoľvek motivovanému útoku. Aby umožnil prístup k svojim metódam čo najväčšiemu počtu ľudí, založil dve školiace strediská: jedno v Tel Avive a druhé v Netaniji, kde býval. V posledných rokoch svojho života dohliadal na priebeh tréningov, monitoroval tréningové programy a pracoval na ich vylepšovaní a skvalitňovaní.