Konferencie

Vážené dámy a páni,

Tatranská galéria v Poprade, kultúrne zariadenie Prešovského samosprávneho kraja, Vás srdečne pozýva na záverečnú konferenciu k projektu s názvom ART&HOLOCAUST, podporeného z Grantov EHP -Nórska, štátneho rozpočtu Slovenskej republiky a rozpočtu Prešovského samosprávneho kraja, ktorá sa uskutoční v priestoroch Tatranskej galérie v Poprade, Hviezdoslavova 12 vo štvrtok 25. 4. 2024 od 16.00 hod.

Cieľom projektu bolo pripomínať tému holokaustu, vzdelávať a citovo pôsobiť na mládež a širšiu verejnosť prostredníctvom rôznych umeleckých podujatí, vzdelávacích prednášok, premietania filmov, a tiež priamym zapojením umelcov, študentov a mladých ľudí do tvorivého procesu. Ďakujeme, za Vašu podporu a tešíme sa, že budeme zdieľať úspešné ukončenie projektu spoločne.

Anna Ondrušeková,

riaditeľka Tatranskej galérie v Poprade

a kolektív pracovníkov

Program záverečnej konferencie

25.apríla 2024

15:40 – 16:00 Registrácia účastníkov

16:00 – 16:30 Krátke príhovory

16:30 – 17:00 Prezentácia projektu

17:00 – 17:15 Prehliadka výstavy

17:15 – 17:30 Občerstvenie

17:30 – 18:30 Koncertné výstúpenie jedinečného hudobného zoskupenia- Preßburger Klezmer Band


Rodáčka z Kysúc Oľga Pohanková je úspešnou autorkou televíznych dokumentov. Natočila aj sériu 19 filmov o holokauste. V nich sa zaujímala o príbehy ľudí, ktorí majú veľmi blízko k umeniu, prežili holokaust a vo svojom ďalšom živote sa venovali napríklad literatúre, maľbe, keramike alebo iným aktivitám. Dokument o Edite Grosmanovej patrí medzi najemotívnejšie dokumentárne filmy o holokauste.

Fotografie


Dvadsaťjeden mesiacov prežili v horách. Ale boli aspoň spolu ako rodina. Potom sa ich cesty rozišli. Otca Aurela Rosentala zobrali do koncentračného tábora, matku Martu do väznice. Neskôr ju zavraždili. „My dve sa už neuvidíme. Nezabudni na mňa,“ to boli  slová, ktorými sa s malou dcérkou lúčila. Vierku a Denisku zobrala k sebe domov pani Pellerová zo Spišskej Novej Vsi. V jej dome sa obe zachránili. Po vojne sa vrátil otec. Je bolesť, ktorá nezmizne nikdy. Hlboko obdivujem ľudí, ktorí sa vzopreli a napriek tomu ťažkému, čo prežili, dokázali žiť plnohodnotný život plný posolstva. Taká je pani Nikodémová.


Úvodná konferencia ART & HOLOCAUST

Program konferencie

22. novembra 2022 o 11.00 a 18.00

divadelné predstavenie Cigánsky boxer

Divadlo jedného herca v podaní českého umelca Filipa Tellera.

Príbeh o priateľstve, ktoré bolo v Tretej ríši zakázané… Monodráma vychádza zo života boxerskej hviezdy Johanna Trollmanna, zvaného Rukeli, ktorý sa v roku 1933 stal majstrom Nemecka v poloťažkej váhe.

Titul mu však bol neskôr kvôli jeho rómskemu pôvodu odobraný. Posledný zápas absolvoval s odfarbenými blond vlasmi a napudrovanou tvárou ako karikatúra „árijského“ boxera. Zavraždili ho v roku 1943

v koncentračnom tábore Neuengamme.

23. novembra 2022 o 11.00

Úvodná konferencia k projektu

Prednášajúci:

PaedDr. Anna Ondrušeková

autorka projektu a riaditeľka Tatranskej galérie v Poprade – úvodné slovo k projektu, prezentácia webovej stránky

PaedDr. Milan Majerský, PhD.

predseda Prešovského samosprávneho kraja – slovo zriaďovateľa

Ing. Andrej Kiska

exprezident Slovenskej republiky – Holokaust jeho príčiny a analógia s prejavmi extrémizmu na Slovensku

M. A. Michal Vaněk, PhD.

riaditeľ SNM – Múzea židovskej kultúry v Bratislave, partnerskej inštitúcie projektu – Možnosti vzdelávania k téme holokaustu

Mats Tangestuen

academic director Jewish Museum Oslo, partnerskej inštitúcie

projektu – videopríhovor o výstave

Prof. Ľubomír Stacho

vysokoškolský pedagóg, umelec, fotograf, hlavný garant projektu – Umelecké stvárnenie tematiky holokaustu vo fotografii