We are working on

Tatranská galéria v Poprade, predstavitelia židovských komunít a široká verejnosť si každoročne pripomína smutné výročie prvého transportu, v ktorom bolo deportovaných 999 slobodných židovských žien a dievčat zo Slovenska pravdepodobne spolu s lekárom Izákom Kaufmannom. Transport vypravili 25. marca 1942 zo železničnej stanice v Poprade a smeroval do nacistického koncentračného tábora Auschwitz na území okupovaného Poľska. Týmto transportom bola zahájená prvá vlna deportácií židovského obyvateľstva z územia Slovenska. Do konca októbra 1942 bolo takýmto spôsobom deportovaných takmer 58.000 Židov, z ktorých prežilo len niekoľko sto. Holokaust si v širšom, celosvetovom meradle vyžiadal životy takmer 6 miliónov ľudí židovského pôvodu.

V roku 2023 sa v Tatranskej galérii koná spomienka na obete v rámci medzinárodného projektu ART&HOLOCAUST s podporou Grantov EHP. Súčasťou spomienkového programu je výstava pod názvom Pamäť miesta a mesta, ktorá reflektuje hrôzy holokaustu prostredníctvom ôsmich generačne rozdielnych umelcov: Imrich Weiner-Kráľ, Adolf Frankl, Ľudovít Feld, Elena Lazinovská, Anna Hausová, Ľubomír Stacho. Boris Németh, Štefan Kovaľ.

Hlavný program pietnej spomienky na obete prvého transportu židovských žien zo Slovenska v Tatranskej galérii pozostáva z cyklu odborných prednášok za účasti významných zahraničných a slovenských hostí a koncertu skupiny Mojše Band, venujúcej sa židovskej hudbe a hudbe z Osvienčimu. Súčasťou programu je tiež premietanie dokumentárneho filmu – výpovede preživších žien prvých transportov v Kine Tatran v Poprade a pietna spomienka pri pamätnej tabuli na železničnej stanici v Poprade.

V stredu 22. marca 2023 o 9.30 predstaví Matej Beránek zo vzdelávacieho oddelenia Múzea holokaustu v Seredi Tranzitné tábory počas prvej vlny deportácií. Nasledovať bude o 11.00 prednáška v anglickom jazyku v podaní Kevina E. Simpsona, profesora psychológie z John Brown University v Siloam Springs v štáte Arkansas v USA, na málo známu tému (Soccer under the Swastika). O 17.00 vystúpi so svojou rozpravou Mats Tangestuen, akademický riaditeľ Jødisk Museum i Oslo, na tému Holokaust v tvorbe nórskeho umelca Victora Linda. Program v ten deň vyvrcholí o 18.00 koncertom hudobnej skupiny Mojše Band, ktorá reprezentuje židovskú hudobnú tradíciu a prináša inovatívny pohľad na židovské dedičstvo najmä z regiónov bývalého Uhorska. Dramaturgia koncertu s názvom Piesne z lágru pozostáva z vybraných skladieb a piesní, ktoré sa viažu k obdobiu holokaustu.

Vo štvrtok 23. marca 2023 bude od 9.30 na tému Ženy z prvého transportu prednášať vedúci Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok. Pokračovať bude o 11.00 opäť Mats Tangestuen, akademický riaditeľ Jødisk Museum i Oslo, na tému Holokaust v Nórsku a slovenské paralely. O 18.00 si Ženy z prvých transportov pripomenieme v Kine Tatran v životopisných dokumentoch režiséra Rada Dubravského a producenta Martina Korčoka.

Program pietnej spomienky na obete prvého transportu židovských dievčat a žien sa uzavrie pri pamätnej tabuli na Železničnej stanici Poprad-Tatry o 11.00 v piatok 24. marca 2023.

Je stále potrebné pripomínať hrôzy fašizmu a upozorňovať na rôzne extrémistické prejavy aj v súčasnej dobe. Podujatia, ktoré sme pre Vás pripravili, sú určené širokej verejnosti, no najmä mladej generácii.

Sociálna spravodlivosť, rovnosť šancí, prístup k vzdelaniu a rešpekt k jazyku, kultúre a ľudskej dôstojnosti sú silnými nástrojmi na zlepšenie spolunažívania medzi všetkými skupinami obyvateľov našej spoločnosti, a to chceme naším projektom ART & HOLOCAUST podporiť.